Border collie

ADIKA Aibara

DAX Gulden Land

GWEN z Temného hvozdu

NOBY

FREYA Ferenčík

Working kelpie

ALYSS

 

   Border collie se stala součástí mého života z čistě praktického důvodu – potřeba pomocníka při manipulaci s ovcemi na farmě.

   Koupě první BOC se nesla v přesvědčení „každá borderka je inteligentní a samozřejmě pase". Počátek bordermánie se u mě datuje na začátek roku 2004. Sedlo na mě štěstí začátečníka a první BOC Kikina se stala první pomocnicí při práci i parťačkou pro společné chvíle a neplechy.

   Postupem času, získáváním informací i zkušeností o tom, jaké BOC opravdu mohou být, jsem dospěla k mému osobnímu ideálu border collie, vhodné jako parťák pro práci i zábavu. Tohoto ideálu se snažím držet a ve stejném duchu také odchovávat štěňata.

     Co je pro mě tedy důležité?

   Vloha pro pasení a použitelnost psa při práci u stáda. Rychlá adaptabilita a schopnost porozumět, někdy hodně složitým, povelům handlera, a to i na velké vzdálenosti.
   Inteligence a povaha (což pro mě znamená učenlivost, touhu pracovat pro práci samu, která je současně i odměnou, a velkou ochotou spolupracovat s člověkem - při práci i mimopracovních aktivitách. Fungovat samostatně nebo s dalšími psy (jsem prostě líná používat „vysokou školu kynologickou" a vyhovuje mi když se pes učí jen tak, rád a rychle).
   Výraz oka a umění pracovat s jeho silou - charisma (ve kterém se odráží vnitřní síla a sebevědomí, ne infantilnost plyšového medvídka).
   Temperament a dobrá kondice (energie, rychlost reakcí a  rychlá regenerace organizmu po zátěži!). Lehká kostra (skladovatelnost, přenosnost, obratnost a rychlost). Středně dlouhá nebo krátká srst (minimální nároky na údržbu a také odstraňování bláta, bodláků a větviček, které se v takové srsti zachytávají jen málo, práh přehřátí, ve srovnání s "medvědy", je také úplně jinde).
   Zdraví je samozřejmostí, toť bez diskuze. Jen zdravý pes, ohleduplně trénovaný, s funkčním exteriérem může do vysokého věku podávat výkony, bude mít radost ze svého života a tím ji dávat i vám.
  Příjemným zjištěním je, že tyto BOC jsou velmi vhodné i pro sporty, kde psovod ocení výborný drive, rychlost a ovladatelnost. A moji psi mě přesvědčili, že jsou výborní  nejen v práci, ale i v různých sportovních a zábavných discíplínách – tudíž provozujeme kratochvíli zvanou „dogfrisbee" - rekreačně, samozřejmě, neboť se hlavně oni baví tím jak neumím házet a v holinkách pobíhám s diskem po pastvině jako slon v porcelánu :D. Lehce jsme se dotkli i coursingu ... je to sport, který mé psy nesmírně baví a z mé strany nevyžaduje nijaké velké dovednosti - prostě jen pustit psa :D

   Border collie je plemeno rozmanité tváře, řekla bych že u jiných plemen psů neuvidíte tak velké rozdíly - jak ve vzhledu, tak v povahách. Chovem pod FCI, zaměřeným na vzhled a i "bezpapíráků" se u velké části BOC změnilo původní poslání tohoto plemene v něco jiného... Je potřeba si dobře rozmyslet jakým směrem se chcete se svojí BOC dát - práce, sport, výstavy, aktivní rekreace nebo jen ležení na gauči, vše je možné, jen pečlivě vybrat! Jak se říká: "Papír (a web) snese všechno." Tudíž, máte-li zájem seznámit se s mými psy, budete vítáni!

 

     Working kelpie je pracovní plemeno po kterém jsem pokukovala dlouho. Dosažitelnou se pro mě stala ale až po mnoha letech (píše se rok 2016) a to také díky velkému nadšení kamarádky Ivy Andr pro toto plemeno. Naší novou posilou se stala fenka Alyss. Zatím mohu napsat že je to nevybitelná baterie - úžasný temperament a chuť do práce. Chvíli jsme pracovaly na vzájemném souznění a komunikaci u stáda (a tady musím velmi poděkovat bordeří dámě Fretce, že si nad Alyss převzala patronát a svým způsobem ji vše vysvětlila ona). Od Alyss sedmi měsíců věku je vidět ochota spolupracovat v týmu.